Rate your officials.

Transparency exists here.

Browse Officials Add Official


Quick Facts

Insurance Commissioner

California

Democratic

Current

starts 01/01/2011

ends in 2015

Biography

David Evan “Dave” Jones (born January 4, 1962) is an American politician. He represented California’s 9th assembly district December 2004 through 2011. He is currently California’s Insurance Commissioner.

Write a Review

All reviews for Dave Jones, Insurance Commissioner

Other Images

Found nothing in 332-Dave Jones, Insurance Commissioner

In Our System

  • Dave Jones

    Dave JonesInsurance Commissioner

    David Evan "Dave" Jones (born January 4, 1962) is an American politician. He represented California's 9th assembly district December 2004 through 2011. He is currently California's Insurance ...
  • Duncan Hunter

    Duncan HunterCongressman

    Duncan Duane Hunter (born December 7, 1976) is a member of the United States House of Representatives. He has served in Congress since 2009, previously representing California's 52nd congressional district, where he was preceded in office by his ...
  • Steve Scalise

    Steve ScaliseCongressman

    Stephen Joseph "Steve" Scalise (born October 6, 1965) is the U.S. Representative for Louisiana's 1st congressional district, serving since 2008. He is a member of the Republican Party and the chairman of the 170-member conservative House Republican Study Committee. Prior to his congressional tenure, ...
  • Jeff Sessions

    Jeff SessionsSenator

    Jefferson Beauregard "Jeff" Sessions III (born December 24, 1946) is the junior United States Senator from Alabama. First elected in 1996, Sessions is a member of the Republican Party. He serves as the ranking minority ...
  • Frederica Wilson

    Frederica WilsonCongresswoman

    Frederica Wilson (born November 5, 1942) is an American politician who has been a member of the United States House of Representatives since 2011. Located in South Florida, Wilson's congressional district—numbered the 17th during her first two years in Congress, and the 24th since 2013—is ...