Rate your officials.

Transparency exists here.

Browse Officials Add Official


Quick Facts

Senator (Class 2)

Arkansas

Democratic

Current

starts 01/03/2003

ends in 2015

Biography

Mark Lunsford Pryor (born January 10, 1963) is the senior United States Senator from Arkansas, serving since 2003. He is a member of the Democratic Party and former Attorney General of Arkansas.
Born in Fayetteville, Arkansas, Pryor is the son of former Arkansas Governor and U.S. Senator David Hampton Pryor. He received his bachelor’s degree and law degree from the University of Arkansas at Fayetteville. He worked in private practice for several years until being elected to the Arkansas House of Representatives in 1990. He was elected the state Attorney General in 1998. Pryor announced his candidacy for the U.S. Senate in 2001, running for the same Senate seat his father had held from 1979 to 1997. He was elected with 54 percent of the vote.
Pryor was a member of the bipartisan Gang of 14 formed in 2005 to forge a compromise on the use of the Senate filibuster. He was re-elected with no Republican opposition in 2008. In January 2009 he briefly became the youngest member of the Senate, the oldest “youngest member” of the Senate ever to serve. In the 112th Congress he is the chairman of the Commerce Subcommittee on Consumer Protection, Product Safety, and Insurance.

Write a Review

All reviews for Mark Pryor, Senator

Other Images

Found nothing in 530-Mark Pryor, Senator

In Our System

  • Seth Harris

    Seth HarrisSecretary of Labor

    Seth D. Harris (born October 12, 1962) is the 11th United States Deputy Secretary of Labor. Nominated by Barack Obama in February 2009, Harris was unanimously confirmed as Deputy Secretary of Labor by the U.S. ...
  • Tom Harkin

    Tom HarkinSenator

    Thomas Richard "Tom" Harkin (born November 19, 1939) is the current junior United States Senator from Iowa serving since 1985, and a member of the Democratic Party. He previously served in the United States House ...
  • Joe Courtney

    Joe CourtneyCongressman

    Joseph "Joe" Courtney (born April 6, 1953) is the U.S. Representative for Connecticut's 2nd congressional district, serving since 2007. The district includes most of the eastern third of the state, including Norwich and New London. Congressman Joe Courtney was elected in 2006 ...
  • Bob Huff

    Bob HuffSenate Minority Leader

    Robert S. Huff (born September 9, 1953) is a U.S. politician, who is the California State Senate Republican Leader, having assumed the post on January 5, 2012. Since December 1, 2008, he has represented the ...
  • Hal Rogers

    Hal RogersCongressman

    Harold Dallas "Hal" Rogers (born December 31, 1937) is the U.S. Representative for Kentucky's 5th congressional district, serving since 1981. Hal Rogers is currently in his 17th term representing the people of southern and eastern Kentucky, and is the ...