Rate your officials.

Transparency exists here.

Browse Officials Add Official


Quick Facts

Senator (Class 2)

Montana

Democratic

Current

starts 12/15/1978

ends in 2015

Biography

Max Sieben Baucus (born December 11, 1941) is the senior United States Senator from Montana and a member of the Democratic Party. Serving in the U.S. Senate since December 15, 1978, he is Montana’s longest-serving U.S. senator, and the third longest-serving of current U.S. senators.
As the current chairman of the Senate Committee on Finance, Baucus has played an influential role in the debate over health care reform in the United States. He is also chairman of the Joint Committee on Taxation, a member of the Senate Committee on Agriculture, Nutrition and Forestry and the Senate Committee on Environment and Public Works, and is chairman of the Subcommittee on Transportation and Infrastructure.
Before his election to the Senate, Baucus was a member of the United States House of Representatives from 1975 to 1978, representing Montana’s (now defunct) 1st congressional district. He previously served in the Montana House of Representatives from 1973 to 1974.
On August 9, 2011, Senate Majority Leader Harry Reid appointed Baucus to the United States Congress Joint Select Committee on Deficit Reduction.
On April 23, 2013, Baucus announced he would retire from the U.S. Senate at the end of his term in 2015

Write a Review

All reviews for Max Baucus, Senator

Other Images

Found nothing in 668-Max Baucus, Senator

In Our System

  • Ken Cuccinelli

    Ken CuccinelliAttorney General

    Kenneth T. Cuccinelli, II was elected Attorney General of Virginia on November 3, 2009, and was sworn into office on January 16, 2010. In this position, he is responsible for overseeing the Office of the ...
  • Duncan Hunter

    Duncan HunterCongressman

    Duncan Duane Hunter (born December 7, 1976) is a member of the United States House of Representatives. He has served in Congress since 2009, previously representing California's 52nd congressional district, where he was preceded in office by his ...
  • Matt Salmon

    Matt SalmonCongressman

    Matthew James "Matt" Salmon (born January 21, 1958) is the Republican representative for Arizona's 5th congressional district. The district is based in Mesa and includes most of the eastern suburbs of Phoenix. He previously represented the district, then numbered as the 1st ...
  • Ileana Ros-Lehtinen

    Ileana Ros-LehtinenCongresswoman

    Ileana Ros-Lehtinen (born Ileana Ros y Adato; July 15, 1952) is the U.S. Representative for Florida's 27th congressional district, serving in Congress since 1989. She is a member of the Republican Party. She is currently the most senior Republican woman in the U.S. House, and was ...
  • John Hoffman

    John HoffmanAttorney General

    John Hoffman, of Marlton, most recently served as Director of the Division of Investigations for the State Comptroller’s Office. Prior to 2010, Hoffman served six years as an Assistant United States Attorney for the U.S. ...