Rate your officials.

Transparency exists here.

Browse Officials Add Official


Quick Facts

Senator (Class 1)

Mississippi

Republican

Current

starts 12/31/2007

ends in 2019

Biography

Roger Frederick Wicker (born July 5, 1951) is the junior United States Senator from Mississippi and a member of the Republican Party. In December 2007 he was appointed by Governor Haley Barbour to fill the seat vacated by Trent Lott. He subsequently won the 2008 special election for the remainder of the term and won re-election in 2012 to a second term. Wicker served in the U.S. House of Representatives, representing Mississippi’s 1st congressional district from 1995 to 2007. Before that, Wicker served in the Mississippi State Senate from 1987 to 1994.

Write a Review

All reviews for Roger Wicker, Senator

Other Images

Found nothing in 649-Roger Wicker, Senator

In Our System

  • PerezAO

    John PérezAssembly Speaker

    John A. Pérez (born September 28, 1969) is a union organizer and politician from Los Angeles, California, who has been the Speaker of the California State Assembly since March 1, 2010. A Democrat, he represents ...
  • Dan Coats

    Dan CoatsSenator

    Daniel Ray "Dan" Coats (born May 16, 1943) is the senior United States Senator from Indiana and member of the Republican Party. He was in the United States Senate from 1989 to 1999, retired, and ...
  • John Hoeven

    John HoevenSenator

    John Henry Hoeven III (born March 13, 1957) is the senior United States Senator from North Dakota. A member of the North Dakota Republican Party, he previously served as the 31st Governor of North Dakota ...
  • Doris Matsui

    Doris MatsuiCongresswoman

    Doris Okada Matsui (born September 25, 1944) is the U.S. Representative for California's 6th congressional district. She is a member of theDemocratic Party. The district consists of the city of Sacramento and the surrounding area. Following the death on ...
  • Bob Huff

    Bob HuffSenate Minority Leader

    Robert S. Huff (born September 9, 1953) is a U.S. politician, who is the California State Senate Republican Leader, having assumed the post on January 5, 2012. Since December 1, 2008, he has represented the ...